Informacje duszpasterskie – 11.04.2021r.

1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy 77 Tydzień Miłosierdzia. Dzisiaj z racji Niedzieli Bożego Miłosierdzia można zyskać odpust zupełny za pobożne odmówienie Koronki do Bożego Miłosierdzia w kościele lub kaplicy.

2. Dla tych, którzy uczestniczyli w transmitowanej Mszy świętej będzie udzielana komunia święta dzisiaj o godzinie 16.15 w kościele w Zasowie. Pamiętajmy o zachowaniu Postu Eucharystycznego, godzinę przed przyjęciem Komunii Świętej.

3. „Bóg zapłać” za ofiary złożone dziś na tacę a przeznaczone na Caritas Diecezji Tarnowskiej. Również gorące „Bóg zapłać” za ofiary w podpisanych kopertach – na potrzeby parafii.

4. W piątek przypada 94 rocznica urodzin papieża emeryta Benedykta XVI.

5. Przyszła niedziela to Niedziela Biblijna, rozpoczynająca XIII Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Msze św. Zasów: 7.30; 11.00 i 15.00; Dąbie: 9.30 i 14.00.

6. O sprzątanie kościoła, chóru i placu kościelnego w tym tygodniu proszone są panie:
– w Zasowie: Agnieszka Szpyrka, Zofia Kosińska, Maria Kot, Bernadeta Kulas i Katarzyna Matraj;
– w Dąbiu: Monika Wiercioch, Ewa Szlachetka i Małgorzata Czernik.

7. Dziś w Gościu Niedzielnym (6zł) dodatek – obrazek z wizerunkiem Najświętszego Serca Jezusa. Jest także Gość EXTRA o św. Józefie pt. Cień Ojca (9zł). Jeśli będzie więcej chętnych, to proszę o kontakt, domówimy.

8. Ze względu na ograniczenia, od przyszłej niedzieli będzie możliwość obejrzenia w internecie bardzo ważnego, premierowego filmu „Wyrok na niewinnych”. To historia najgłośniejszego i najbardziej brzemiennego w skutkach dramatu sądowego w dziejach. Głównym bohaterem dramatu jest dr Bernard Nathanson, zagorzały zwolennik legalizacji aborcji i aktywny uczestnik tamtej sprawy, który kilka lat później stał się obrońcą życia i autorem głośnego filmu „Niemy krzyk”. Film odsłania burzliwe kulisy procesu oraz demaskuje metody, jakimi posłużyli się aktywiści aborcyjni chcący wywrzeć presję na sędziów. Film można zobaczyć w kinie internetowym pod adresem: www.RafaelKino.pl. Polecamy go szczególnie rodzicom i ich dorastającej młodzieży. Cena wirtualnego biletu wynosi 19.90. Jeśli zbierze się 40 chętnych osób, to koszt dostępu do filmu wyniesie 4 zł dla rodziny. Proszę do wtorku zgłaszać chęć udziału na mój numer 574164681, to w przyszłą niedzielę będą już bilety.


Informacje duszpasterskie – 04.04.2021r.

1. Jutro – Poniedziałek Wielkanocny – drugi dzień świąt. Msze święte w naszej parafii będą tylko przed południem: o godz. 7.30; 9.30 i 11.00, ponieważ jeden ksiądz nie może odprawić więcej. Suma będzie transmitowana na kanale YouTube parafii i stronie parafialnej. Ofiary na tacę z poniedziałku wielkanocnego przeznaczone są na KUL i UPJPII. Kto będzie uczestniczył w Mszy świętej transmitowanej w Wielkanocny Poniedziałek, będzie mógł przyjąć Komunię Świętą po południu, o godzinie 14.30 w kościele w Zasowie. Pamiętajmy o zachowaniu Postu Eucharystycznego, godzinę przed przyjęciem Komunii Świętej.

2. Osiem pierwszych dni okresu wielkanocnego stanowi tzw. Oktawę Wielkanocną. Z tej racji w najbliższy piątek nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

3. W środę w kościele parafialnym o godzinie 17.00 Nowenna do MBNP, a po niej Msza święta.

4. Piątek w tym tygodniu to drugi piątek kwietnia – po Mszy świętej o godz. 17.00 w kościele parafialnym Nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia.

5. Codziennie po Mszy świętej porannej w naszym kościele parafialnym kontynuować będziemy rozpoczętą w Wielki Piątek Nowennę do Bożego Miłosierdzia. Uczyńmy to także w naszych domach rodzinnych.

6. Przyszła niedziela to Niedziela Miłosierdzia Bożego – patronalne święto Caritas. Msze święte w naszej parafii jak w każdą niedzielę o godz. 7.30; 9.30; 11.00, 14.00 i 15.00. Suma będzie transmitowana. Ofiara na tacę z Niedzieli Miłosierdzia przeznaczona jest na Caritas Diecezji Tarnowskiej.

7. Przyszła niedziela – to druga niedziela miesiąca. W naszej parafii to okazja do złożenia rodzinnej ofiary w podpisanej kopercie – na potrzeby parafii.

8. Zmiana Tajemnic Różańcowych będzie w przyszłą niedzielę:
– w Dąbiu – po Mszy świętej o 9:30;
– w Zasowie – po sumie o godz. 11:00.

9. Chcę bardzo podziękować tym wszystkim, którzy pomogli przygotować wydarzenia Wielkiego Tygodnia. Bez was by się nie udało. Po raz kolejny okazuje się, że sytuacje trudne potrafią wydobywać z ludzi wielkie pokłady dobra. Dziękuję także Ks. Józefowi Jabłońskiemu, który pomagał w spowiedzi i sprawował Msze święte w Niedzielę Palmową, dzisiaj i będzie także sprawował w Niedzielę Miłosierdzia. Bo jak pewnie wszyscy wiedzą, Ks. Prałat leży chory w szpitalu. Polecajmy go Panu Bogu w modlitwie, prosząc o łaskę zdrowia.

10. Wszystkim tym, którzy z racji Dnia Kapłańskiego w Wielki Czwartek wyrazili pamięć o nas, kapłanach, wśród Was pracujących – składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

11. Wszystkim zaś, bez wyjątku, składamy najserdeczniejsze życzenia. Niech Chrystus Zmartwychwstały da każdemu sercu łaskę otuchy, nadziei i wiary. Niech wszystkim pozwoli przetrwać ten trudny czas i niech pomoże wykorzystać ten czas dla dobra osobistego, rodzinnego i wspólnotowego.

12. O sprzątanie kościoła, chóru i placu kościelnego w tym tygodniu proszone są panie:
– w Zasowie: Anna Frączek, Zofia Grzyb, Danuta Grzyb, Maria Podsiadło i Katarzyna Tabasz;
– w Dąbiu: Alicja Bartkowicz, Edyta Wolanin i Maria Stec.


Informacje duszpasterskie – 28.03.2021r.

1. Rozpoczęliśmy dziś Wielki Tydzień, w którym mamy przeżyć największe tajemnice naszej wiary i naszego Odkupienia: Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa.

2. Składamy serdeczne Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary złożone na tacę a przeznaczone na utrzymanie i inne potrzeby naszego Diecezjalnego Seminarium Duchownego w Tarnowie.

3. Dziś o godz. 15:00 /w kościele parafialnym/ „Gorzkie żale”, kazanie pasyjne i Msza święta.

4. Ks. Biskup Artur Ważny wygłosił rekolekcje Rzeczywiście wolni, dostępne w mediach społecznościowych i na naszej parafialnej stronie internetowej. Zachęcamy do wysłuchania tych 4 krótkich nauk.

5. Możliwość przystąpienia do Sakramentu Pokuty będzie w poniedziałek, wtorek i środę przed Mszą świętą o 6.30, a ponadto w godzinach od 17:30 do 18:30. Komunia święta będzie udzielana o godz. 18:00 i 18:30.

6. Od wczoraj, ze względu na sytuację pandemiczną obowiązują nowe limity osób przebywających w kościołach (1 osoba na 20 metrów kwadratowych powierzchni). Oznacza to, że w kościele w Zasowie może przebywać jednocześnie 35 osób, a w Dąbiu 25. Zawsze można stanąć na zewnątrz, zachowując dystans 1,5 m od siebie nawzajem.

7. O sprzątanie kościoła, chóru i placu kościelnego w tym tygodniu proszone są panie:
– w Zasowie: Elżbieta Wolak, Magdalena Wolak, Barbara Zygmunt, Małgorzata Łapa, Magdalena Szuba, Barbara Wolak, Angelika Tarała i Monika Ślęk;
– w Dąbiu: Zofia Chmiel, Lucyna Pupek, Renata Gakan i Magdalena Kolecka.

8. Porządek uroczystości Triduum Paschalnego w naszym kościele parafialnym będzie następujący:

– w Wielki Czwartek – pamiątka ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa;
o godz. 18.00 Msza Wieczerzy Pańskiej
i przeniesienie Pana Jezusa do ołtarza Ciemnicy oraz prywatna adoracja. Przez cały piątek kościół będzie otwarty – możliwość prywatnej modlitwy w ciszy.

– w Wielki Piątek – pamiątka śmierci Pana Jezusa na krzyżu; obowiązuje post ścisły i abstynencja od pokarmów mięsnych; dla nikogo nie ma dyspensy. Prosimy, aby na Wielki Piątek przystroić wszystkie krzyże przydrożne w całej parafii oraz krzyż przy kościele.
Od 17.30 Droga Krzyżowa, a od godz. 18.00 Liturgia Wielkiego Piątku (liturgia Słowa z opisem Męki Pańskiej, Adoracja Krzyża, wspólna Komunia święta, przeniesienie Pana Jezusa do grobu i Adoracja Pana Jezusa w grobie do godz. 22.00). Ofiary składane z okazji Adoracji Krzyża przeznaczone są na potrzeby Ziemi Świętej.

– w Wielką Sobotę – przed południem:
Tradycyjne poświęcenie pokarmów:
– w Zasowie o godz. 9.00, 10.00 i 12.00.
– w Dąbiu o godz. 10.30
– w Mokrem o godz. 9.30
– w Przerytym Borze o godz. 11.00.
Dla Dąbia, Mokrego i Przerytego Boru prosimy przysłać samochód po kapłana.

Natomiast przez cały dzień Wielkiej Soboty trwać będzie Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pana Jezusa. Orientacyjny porządek, aby się nie tłoczyć:
– od godz. 8.00 – 9.00 – ojcowie z Dąbia
– od godz. 9.00 – 10.00 – ojcowie z Mokrego
– od godz. 10.00 – 11.00 – ojcowie z Zasowa
– od godz. 11.00 – 12.00 – matki z Mokrego
– od godz. 13.00 – 14.00 – dzieci szkolne
– od godz. 14.00 – 15.00 – matki z Dąbia
– od godz. 15.00 – 16.00 – matki z Zasowa
– od godz. 16.00 – 17.00 – młodzież męska i żeńska
– od godz. 17.00 – 20.00 – wszyscy Ci, którzy nie mogli być wcześniej.

– w Wielką Sobotę – o godz. 20.00 – rozpoczęcie liturgii Wigilii Paschalnej
(liturgia światła, liturgia chrzcielna z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych /prosimy przynieść ze sobą świece/ i Msza święta)

9. Przyszła niedziela – to Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego.
Nie będzie jednak procesji rezurekcyjnej. Msze święte jak w każdą niedzielę.

10. Wszyscy parafianie będą mogli uczestniczyć w celebracjach Wielkiego Tygodnia za pośrednictwem transmisji internetowej, na kanale YouTube, fanpage’u Parafia św. Stanisława BM w Zasowie i na stronie parafialnej.

11. Sakramentu chrztu św. udzielimy w pierwszy dzień świąt w czasie Mszy świętej o godz. 11.00.

12. W związku z uroczystościami, które mamy przeżyć, bardzo prosimy:
a/ O urządzenie „Ciemnicy” i „Grobu Pańskiego” – młodzież szkół średnich
b/ Pana kościelnego – o pokierowanie pracami i czuwanie nad całością
c/ Wszystkich zaś prosimy o udanie się na cmentarz i uprzątnięcie grobów swoich bliskich – przed Świętami Zmartwychwstania Pańskiego, odnosząc, do śmietników wszystko co zbędne.


Informacje duszpasterskie – 21.03.2021r.

1. Dziś o godz. 15:00 /w kościele parafialnym/ „Gorzkie żale”, kazanie pasyjne i Msza święta.

2. Jutro, w poniedziałek – 22 marca – w naszej parafii ma odbyć się całodzienna Adoracja Najświętszego Sakramentu – zgodnie z decyzją Kurii Diecezjalnej.
Adoracja ta będzie miała podobny przebieg jak w latach poprzednich.
Na rozpoczęcie o godz. 8:00 będzie Msza święta, a następnie prosimy według numeracji domów na godzinną Adorację.

Zawsze też można spotkać się z Chrystusem Eucharystycznym o innej – dogodnej porze.
Jeśli Pan Bóg pozwoli i zdrowie dopisze to Komunia święta będzie udzielana od godz. 9:00 do 16:00 o każdej pełnej godzinie.
O godzinie 16:30 będzie zakończenie Adoracji i Msza święta.
Nie żałujmy Panu Bogu naszego czasu, bo tak naprawdę, ten czas jest przecież Jego Darem dla nas – szczególnie w przeżywanym okresie pandemii.

3. Możliwość przystąpienia do Sakramentu Pokuty będzie podobnie jak w ubiegłym tygodniu tzn.:
– codziennie przed Mszą świętą, a ponadto w godzinach od 17:30 do 18:30:
– w Zasowie: w poniedziałek, wtorek i czwartek,
– w Dąbiu: w środę.
Komunia święta będzie udzielana o godz. 18:00 i 18:30.
W miarę możliwości będzie też można skorzystać z naszej posługi w konfesjonale w czasie poniedziałkowej Adoracji.

4. Ponadto środa w tym tygodniu – to Dzień Misjonarzy Męczenników.

5. W czwartek – 25 marca – wypada liturgiczna Uroczystość Zwiastowania Pańskiego.
Ta Uroczystość w naszej Ojczyźnie od wielu lat przeżywana jest jako Dzień świętości życia i Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
W tym roku to dodatkowo dzień zakończenia Tygodnia Modlitw o Ochronę Życia.

6. W piątek w Kościele katolickim rozpocznie się Rok Rodziny, którego zadaniem jest rehabilitacja relacji małżeńskich oraz miejsca, znaczenia rodziny jako cennego dobra społecznego. W piątek bowiem wypada 5 rocznica ogłoszenia adhortacji apostolskiej „Amoris Laetitia” Papieża Franciszka, o radości płynącej z miłości w rodzinie.

7. W naszej parafii w piątek o godz. 16:30 „Droga Krzyżowa” i po niej Msza święta.
O godz. 19:00 /w kościele parafialnym/ „Droga Krzyżowa” przygotowana przez młodzież dla wszystkich chętnych. Zapraszamy szczególnie kandydatów do Sakramentu Bierzmowania.

8. Przyszła niedziela to Niedziela Palmowa Męki Pańskiej. Poświęcenie palm będzie:
– w Zasowie: o godz. 11:00,
– w Dąbiu: o godz. 9:30.
Ofiara na tacę z Niedzieli Palmowej – jak co roku – przeznaczona jest na rzecz WSD w Tarnowie, jako tzw. „Jałmużna Postna”.

9. Sakramentu Chrztu świętego udzielimy w Pierwszy Dzień Świąt Wielkanocnych w czasie Mszy świętej o godz. 11:00.

10. Składamy serdeczne „Bóg zapłać” za wszystkie ofiary złożone w ubiegłą niedzielę w podpisanych kopertach na potrzeby parafii.

11. O sprzątanie kościoła, chóru i placu kościelnego w tym tygodniu proszone są panie:
– w Zasowie: Katarzyna Kubisztal, Agnieszka Cyganowska, Małgorzata Pędrak, Agnieszka Świątek i Małgorzata Krzystyniak,
– w Dąbiu: Karolina Frankowicz, Agnieszka Kolecka i Marta Kieraś.


Informacje duszpasterskie – 14.03.2021r.

1. Dziś o godz. 15:00 /w kościele parafialnym/ „Gorzkie żale”, kazanie pasyjne i Msza święta.

2. W piątek w tym tygodniu wypada Liturgiczna Uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP – w Roku świętego Józefa.
Z racji tej uroczystości nie obowiązuje abstynencja od pokarmów mięsnych.

O godz. 16:30 „Droga Krzyżowa”, a po niej Msza święta, którą rozpoczniemy Tydzień Modlitw o Ochronę Życia – który trwać będzie do 25 marca. Każdego dnia po Mszy świętej będziemy rozważać fragmenty listu apostolskiego papieża Franciszka o św. Józefie połączone z odmówieniem Litanii do Opiekuna Św. Rodziny i modlitwy do Maryi, Matki Żyjących, ułożonej przez Jana Pawła II.
W trakcie kolejnych siedmiu dni będą polecane szczegółowe intencje za chore w okresie prenatalnym dzieci, ich rodziny, personel medyczny, polityków i ludzi mediów.

3. Natomiast w piątek o godz. 19:00 /w kościele parafialnym/ „Droga Krzyżowa” przygotowana przez młodzież dla wszystkich chętnych. Szczególnie zaproszeni na to nabożeństwo są kandydaci do sakramentu bierzmowania z rodzicem lub świadkiem bierzmowania.

4. W przyszłą niedzielę w czasie Mszy świętej o godz. 11:00 udzielimy Sakramentu Chrztu Świętego.

5. W ramach duchowego przygotowania do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego chcemy ofiarować wszystkim naszą kapłańską posługę w konfesjonale.
W tym tygodniu będzie to od godz. 17:30 do 18:30.
a/ w Zasowie: w poniedziałek, wtorek i czwartek,
b/ w Dąbiu: w środę.
Komunia święta będzie udzielana o godz. 18:00 i 18:30.
Prosimy o nie odkładanie spowiedzi na ostatnią chwilę i wcześniejsze skorzystanie z naszej propozycji. Gorąca prośba: aby do kościoła, do konfesjonału przychodzili tylko ci, którzy są zdrowi /zachowując wymogi pandemiczne/.

6. Z kapłańską posługą udamy się do tych chorych, którzy o to poproszą – po wcześniejszym uzgodnieniu – przez telefon.

7. Składamy serdeczne „Bóg zapłać” za wszystkie ofiary złożone dziś na potrzeby parafii.

8. O sprzątanie kościoła, chóru i placu kościelnego w tym tygodniu proszone są panie:
– w Zasowie: Agnieszka Graniczny, Władysława Nosal, Grażyna Wilk, Maria Kot i Ewa Fluder,
– w Dąbiu: Danuta Kilian, Joanna Tabor i Anna Magdziarz.


Informacje duszpasterskie – 07.03.2021r.

1. Dziś o godz. 15:00 /w kościele parafialnym/ „Gorzkie żale”, kazanie pasyjne i Msza święta.

2. Jutro wypada „Dzień Kobiet” – polecajmy Bogu w naszych modlitwach nasze mamy, siostry i żony – tak te żyjące, jak i te, które są już w wieczności.

3. W środę /w kościele parafialnym/ o godz. 16:30 Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a po niej – Msza święta /rano we środę Mszy świętej nie będzie/.

4. W piątek o godz. 16:30 „Droga Krzyżowa”, a po niej Msza święta /rano Mszy świętej nie będzie/. Następnie wystawienie Pana Jezusa w monstrancji i Koronka do Miłosierdzia Bożego.

Natomiast o godz. 19:00 w piątek /w kościele parafialnym/ „Droga Krzyżowa” przygotowana przez młodzież. Zapraszamy wszystkich chętnych, a szczególnie kandydatów do bierzmowania. Młodzież klas siódmych zapraszamy na krótkie spotkanie formacyjne po zakończeniu drogi krzyżowej.

5. W sobotę przypada 8 rocznica wyboru papieża Franciszka – pamiętajmy o Nim w naszych modlitwach.

6. Przyszła niedziela – to druga niedziela miesiąca. W naszej parafii to okazja do złożenia swojej rodzinnej ofiary w podpisanej kopercie na potrzeby parafii.

7. W przyszłą niedzielę – zmiana tajemnic różańcowych:
– w Zasowie: po Mszy świętej o godz. 11:00,
– w Dąbiu: po Mszy świętej o godz. 9:30.

8. Dzieci klas trzecich z Zasowa i Mokrego wraz z rodzicami zapraszamy do kościoła parafialnego we środę na godzinę 16.30. Natomiast w Dąbiu w piątek na godzinę 16.30.

9. O sprzątanie kościoła, chóru i placu kościelnego w tym tygodniu proszone są panie:
– w Zasowie: Małgorzata Wałęga, Sylwia Pleban, Krystyna Wawrzonek, Sylwia Waśko i Sabina Kramarczyk;
– w Dąbiu: Justyna Jarząb, Anna Węgrzyn i Teresa Skowron.

10. Podajemy terminy wydarzeń i uroczystości, które mamy przeżyć w najbliższych miesiącach, jeśli Pan Bóg i warunki na to pozwolą:

a/ Tydzień Modlitwy o ochronę życia: od 19 do 25 marca;

b/ coroczna – całodniowa Adoracja Najświętszego Sakramentu, wyznaczona przez Kurię Diecezjalną dla naszej parafii – 22 marca /poniedziałek/;

c/ odpust ku czci świętego Stanisława Biskupa i Męczennika – 9 maja;

d/ Bierzmowanie – w naszym Kościele parafialnym – w czwartek 13 maja o godz. 18:00;

e/ Uroczystość I Komunii Świętej dzieci klas III – w niedzielę 16 maja;

f/ Rocznica I Komunii świętej dzieci klas IV – w poniedziałek 28 czerwca;

g/ Prymicje ks. Grzegorza Gałata – data jeszcze nieznana.

11. Jak widzimy, nie są planowane w tym roku Parafialne Rekolekcje Wielkopostne. Nie będzie też możliwa jednodniowa spowiedź dla całej parafii. Dlatego – podobnie jak w Adwencie – postaramy się posłużyć w konfesjonale wszystkim chętnym w określone dni … a także przed każdą Mszą świętą.


Informacje duszpasterskie – 28.02.2021r.

1. Dziś w naszej Diecezji – Niedziela Synodalna.

2. Dziś także zapowiadany dzień solidarności z misjonarzami przez modlitwę, post i jałmużnę.

3. Składamy serdeczne „Bóg zapłać” za ofiary złożone na tacę, a przeznaczone na Ogólnopolski Fundusz Misyjny – AD GRENTES.

4. Dziś o godz. 15:00 /w kościele parafialnym/ „Gorzkie żale”, kazanie pasyjne i Msza św.

5. W poniedziałek wypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

6. W czwartek wypada liturgiczne święto św. Kazimierza Królewicza.

7. Piątek – w tym tygodniu – to I piątek miesiąca marca, Msza wotywna o Najświętszym Sercu Pana Jezusa i Nabożeństwo I-piątkowe:
– w Zasowie: rano o 6:30 i po „Drodze Krzyżowej” o 16:30,
– w Dąbiu: po „Drodze Krzyżowej” o godz. 16:30.

8. Natomiast o godz. 19:00 w piątek /w kościele parafialnym/ „Droga Krzyżowa” przygotowana przez młodzież dla młodzieży i wszystkich chętnych.
Zapraszamy szczególnie młodzież klas siódmych i ósmych Szkół Podstawowych.

9. Możliwość przystąpienia do Sakramentu Pokuty i Pojednania będzie codziennie przed Mszą świętą, a także:
– w Zasowie: w piątek od godz. 15:00 do 16:30,
– w Dąbiu: w czwartek od godz. 16:00 do 16:30.

10. Sobota – to I sobota miesiąca marca.
Msza wotywna o Niepokalanym Sercu Najświętszej Maryi Panny:
– w Zasowie: o godz. 6:30,
– w Dąbiu: o godz. 7:00.

11. O sprzątanie kościoła, chóru i placu kościelnego w tym tygodniu proszone są panie:
– w Zasowie: Maria Bartoszek, Iza Bogowska, Agnieszka Krawczyk, Joanna Kowalska i Anna Wałęga,
– w Dąbiu: Magdalena Wolak, Teresa Kubisztal i Agnieszka Wilk.

12. „Caritas” Diecezji Tarnowskiej kontynuuje w Wielkim Poście akcję zbierania ofiar na pomoc ludziom chorym, cierpiącym i niepełnosprawnym.
Ofiary te można składać otrzymując przy okazji małego baranka paschalnego /5zł/ lub tzw. duży paschalik /12zł/
Taki paschalik można wykorzystać podczas Liturgii Światła w Wielką Sobotę, a następnie postawić na świątecznym stole.
Można też zapalić go na grobie najbliższych w Święta Wielkanocne.

13. „Caritas” Diecezji Tarnowskiej zwraca się także z prośbą i apelem o przekazanie 1% z podatku dochodowego na cele realizowane właśnie przez Caritas Diecezji Tarnowskiej.
Podobnie jak w ubiegłych latach wystarczy wypełniając PIT wpisać w odpowiedniej rubryce nr KRS oraz KWOTĘ.
Wszelkie dane z tym związane podane są w ulotkach w prasie i na stronie internetowej Caritasu, która liczy na odrobinę naszej dobrej woli.


Informacje duszpasterskie – 21.02.2021r.

1. Dziś o godz. 15:00 /w kościele parafialnym/ „Gorzkie Żale”, kazanie pasyjne i Msza św.

2. W poniedziałek wypada liturgiczne święto Katedry św. Piotra, Apostoła.

3. W piątek o godz. 16:30 „Droga Krzyżowa” a po niej – Msza święta.

4. Natomiast o godz. 19:00 w piątek /w kościele parafialnym/ „Droga Krzyżowa” przygotowana przez młodzież – dla młodzieży i wszystkich chętnych.
Zapraszamy zwłaszcza młodzież klas siódmych i ósmych Szkoły Podstawowej.

5. Po drodze krzyżowej o g. 19.00 klasy ósme będą miały krótkie spotkanie formacyjne.

6. W przyszłą niedzielę w całej naszej Ojczyźnie przeżywać będziemy Dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami.
Z tej racji ofiara na tacę przeznaczona jest na Ogólnopolski Fundusz Misyjny – „AD GENTES”.

7. Składamy serdeczne „Bóg zapłać” za złożone dziś ofiary na tacę, a przeznaczone na potrzeby naszego Diecezjalnego Seminarium Duchownego w Tarnowie.

8. Równie gorące „Bóg zapłać” składamy za ofiary złożone w ubiegłą niedzielę w podpisanych kopertach na potrzeby parafii.

9. O sprzątanie kościoła, chóru i placu kościelnego w tym tygodniu proszone są panie:
 w Zasowie: Justyna Trela, Barbara Mądro, Izabela Kubisztal, Edyta Typer i Agnieszka Magdoń,
– w Dąbiu: Iwona Węglarz, Agnieszka Mazur i Renata Błach.


Informacje duszpasterskie – 14.02.2021r.

1.Dziś po południu ciąg dalszy Nabożeństwa 40-godzinnego, w takim porządku jak w latach ubiegłych, tzn.:

od godz.

14:00 – Dzieci szkolne

14:30 – Ojcowie z całej parafii

15:30 – Matki z całej parafii

16:30 – Młodzież męska i żeńska

O godz. 17:00 – Zakończenie Adoracji i Msza św.

Przedstawicieli poszczególnych stanów prosimy o przygotowanie i prowadzenie adoracji.

2. W tym tygodniu rozpoczniemy Nowy Okres Roku Liturgicznego, zwany Wielkim Postem.
Ma to być czas szczególnej refleksji i pokuty. Rozpoczniemy ten czas Środą Popielcową, w którą obowiązuje post ścisły i abstynencja. Przypominamy:
– Post ścisły – to 3 posiłki w ciągu dnia – w tym jeden do sytości; obowiązuje od 18 do 60 roku życia.
– abstynencja – czyli wstrzymanie się od potraw mięsnych – obowiązuje, jak w każdy piątek całego roku – każdego, kto ukończył 14 rok życia – do końca życia.
W Środę Popielcową dla nikogo nie ma dyspensy!

3. W Środę Popielcową Msza św. i posypanie głów popiołem będzie:
– w Zasowie: o godz. 7:30 i 17:00,
– w Dąbiu: o godz. 9:30 i 16:00.
Ofiara na tacę ze Środy Popielcowej przeznaczona jest na cele charytatywne.

4. W Środę Popielcową rozpoczynają się Kwartalne Dni Modlitw o Ducha Pokuty i trwać będą do I Niedzieli Wielkiego Postu.

5. Również w Środę Popielcową rozpoczyna się tradycyjny czas Komunii Świętej Wielkanocnej i trwać będzie do Niedzieli Trójcy Świętej włącznie. /od 17 lutego do 30 maja/

6. Natomiast dziś rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu i trwać będzie do soboty włącznie.

7. Przez cały Wielki Post w naszej Parafii odbywać się będą tradycyjne Nabożeństwa Pokutne:

a/ w piątki: „Droga Krzyżowa” a po Niej Msza św.:
– w Zasowie: o godz. 16:30
– w Dąbiu: o godz. 16:30.

b/ „Droga Krzyżowa” przygotowana przez młodzież będzie w kościele parafialnym w piątki o godz. 19:00.
Zapraszamy na Nią wszystkich chętnych, a zwłaszcza młodzież klas siódmych i ósmych Szkoły Podstawowej.

c/ w niedzielę: w kościele parafialnym w Zasowie o godz. 15:00 „Gorzkie Żale”, kazanie pasyjne i Msza św.

d/ w kościele w Dąbiu: „Gorzkie Żale” śpiewane będą, jak w ubiegłych latach – w niedziele po Mszy św. o godz. 9:30.

8. Za pobożny udział w pełnym Nabożeństwie „Gorzkich Żali” można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

9. Składamy serdeczne „Bóg zapłać” za złożone dziś ofiary na potrzeby parafii w podpisanych kopertach.

10. Ofiara na tacę z przyszłej niedzieli przeznaczona jest na rzecz Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.

11. Ponieważ w Wielkim Poście ołtarzy nie stroimy kwiatami, dlatego prosimy, aby ofiary zwykle składane na ten cel, złożyć w kancelarii parafialnej – na kwiaty do „Grobu Pańskiego”.

12. O sprzątanie kościoła, chóru i placu kościelnego w tym tygodniu proszone są panie:
– w Zasowie: Monika Piątek, Iwona Nowicka, Teresa Cichoń, Monika Lis i Iwona Ferenc,
– w Dąbiu: Joanna Golec, Aleksandra Skałoń i Ewelina Krężel.


Informacje duszpasterskie – 07.02.2021r.

1.Dziś po południu ciąg dalszy Nabożeństwa 40-godzinnego, w takim porządku jak w latach ubiegłych, tzn.:

od godz.

14:00 – Dzieci szkolne

14:30 – Ojcowie z całej parafii

15:30 – Matki z całej parafii

16:30 – Młodzież męska i żeńska

O godz. 17:00 – Zakończenie Adoracji i Msza św.

Przedstawicieli poszczególnych stanów prosimy o przygotowanie i prowadzenie adoracji.

2. W tym tygodniu wypada:

a/ poniedziałek – wspomnienie św. Hieronima Emilianiego

b/ środa – wspomnienie św. Scholastyki, dziewicy;

W kościele parafialnym Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godzinie 17.00, a po niej – Msza święta.

c/ czwartek – Światowy Dzień Chorego – w związku z tym prosimy o zabranie ze sobą dziś z kościoła (na stoliku pod chórem) miesięcznika Apostolstwo Chorych i przekazanie starszym, chorym osobom w waszych rodzinach.

d/ piątek – to II piątek miesiąca – o godzinie 17.00 w kościele parafialnym Msza święta, a po niej wystawienie Pana Jezusa w Monstrancji i Koronka do Bożego Miłosierdzia.

3. Przyszła niedziela to także druga niedziela miesiąca. W naszej parafii to okazja do złożenia na tacę swojej rodzinnej ofiary w podpisanej kopercie, na potrzeby parafii.

4. W przyszłą niedzielę – zmiana tajemnic różańcowych:
– w Zasowie: po sumie o godzinie 11.00,
– w Dąbiu: po Mszy o godzinie 9.30.

5. W imieniu własnym oraz Rodziców i Dziadków małej Mai Świątek składamy serdeczne „Bóg zapłać” za hojny dar, który Maja otrzymała (Zebrano 16407zł). Wszystkim, którzy wielkodusznie odpowiedzieli na apel i prośbę o wsparcie, niech Pan Bóg stokrotnie wynagrodzi.

6. O sprzątanie kościoła, chóru i placu kościelnego w tym tygodniu proszone są panie:
– w Zasowie: Maria Czerwiec, Małgorzata Kos, Alicja Typer, Stanisława Magdziarz i Renata Graniczna,
– w Dąbiu: Helena Bała, Monika Bukała i Aneta Giża.


Informacje duszpasterskie – 31.01.2021r.

1. Dziś po południu rozpoczniemy w naszym kościele parafialnym Nabożeństwo 40-godzinne. Będzie ono w takim porządku jak w latach ubiegłych, tzn. od godziny:

14:00 – Dzieci szkolne

14:30 – Ojcowie z całej parafii

15:30 – Matki z całej parafii

16:30 – Młodzież męska i żeńska

O godz. 17:00 – Zakończenie Adoracji i Msza św.

Przedstawicieli poszczególnych stanów prosimy o przygotowanie i prowadzenie adoracji.

2. Dzisiaj możemy wspomóc chorą Maję, składając ofiarę do puszki przy wyjściu z kościoła.

3. W tym tygodniu wypada:

a/ wtorek – 2 lutego – Liturgiczne święto Ofiarowania Pańskiego, zwane Świętem „Matki Boskiej Gromnicznej”.
Msze św. w naszej parafii w tym dniu będą:
– w Zasowie: o godz. 7:30, 11:00 i 17:00,
– w Dąbiu: o godz. 9:30 i 16:00.
Poświęcenie gromnic będzie o godz. 9:30 i 11:00. Ponadto 2 lutego przypada też Światowy Dzień Życia Konsekrowanego – ofiara na tacę z tego Dnia przeznaczona jest na Klasztory Klauzurowe w naszej Diecezji.

b/ piątek – wspomnienie św. Agaty, dziewicy i męczennicy i równocześnie I piątek miesiąca lutego.

Msza św. i Nabożeństwo pierwszopiątkowe będzie:
– w Zasowie: o godz. 6:30 i 17:00,
– w Dąbiu: o godz. 17:15.
Możliwość przystąpienia do Sakramentu Pokuty dla wszystkich chętnych będzie zawsze przed Mszą św., a także:
– w Zasowie: w piątek od godz. 15:30,
– w Dąbiu: w czwartek od godz. 16:45 – po spowiedzi – ok. 17:15 – Msza św.

c/ sobota – wspomnienie św. Pawła Miki i Towarzyszy, męczenników i równocześnie I sobota miesiąca.

4. O sprzątanie kościoła, chóru i placu kościelnego w tym tygodniu proszone są panie:
– w Zasowie: Krystyna Sroka, Katarzyna Ślęk, Małgorzata Puła, Beata Krupa i Anna Grzyb,
– w Dąbiu: Anna Lipianin, Ewa Wilk i Bernadeta Wilk.


Informacje duszpasterskie – 24.01.2021r.

1. Dzisiejsza niedziela – to Niedziela Słowa Bożego przeżywana w Kościele Powszechnym po raz drugi.

2. W tym tygodniu wypada:

a/ poniedziałek – Liturgiczne święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła – zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Jutro też przypada 7 rocznica święceń biskupich ks. bpa Stanisława Salaterskiego, bpa pomocniczego naszej Tarnowskiej Diecezji,

b/ wtorek – wspomnienie świętych Tymoteusza i Tytusa, biskupów i równocześnie Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce,

c/środa – to Międzynarodowy Dzień Pamięci o ofiarach Holokaustu,

d/ czwartek – wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, prezbitera i dra Kościoła.

e/ piątek – Liturgiczne święto Rocznicy Poświęcenia Bazyliki Katedralnej w Tarnowie.

3. Przyszła niedziela – to Światowy Dzień Chorych na Trąd, a w naszej Diecezji – to Niedziela Synodalna.

4. Składamy serdeczne „Bóg zapłać” za dzisiejsze ofiary złożone na tacę, a przeznaczone na pomoc dla Chorwacji.

5. W przyszłą niedzielę w naszym kościele parafialnym rozpoczniemy Nabożeństwo 40-godzinne według porządku z ubiegłych lat. Porządek ten przypomnimy za tydzień.
Dziś tylko informacja, że Msza św. popołudniowa będzie przez 3 kolejne niedziele na zakończenie Nabożeństwa 40-godzinnego – o godz. 17:00.

7. O sprzątanie kościoła, chóru i placu kościelnego w tym tygodniu proszone są panie:
– w Zasowie: Renata Skowron, Zofia Rucka, Elżbieta Skowron, Zofia Sroka i Anna Sroka,
– w Dąbiu: Leokadia Cygan, Marta Mydlarz i Iwona Wojciechowska.


Informacje duszpasterskie – 17.01.2021r.

1. W tym tygodniu wypada:

a/ niedziela – Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy oraz Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce,

b/ poniedziałek – rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan i trwać będzie do następnego poniedziałku – 25.I.

c/ wtorek – wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa,

d/ czwartek – wspomnienie św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy i równocześnie „Dzień Babci”,

e/ piątek – „Dzień Dziadka”.

f/ Na wyraźne życzenie Papieża Franciszka przyszłą niedzielę wraz z całym Kościołem powszechnym przeżywać będziemy jako Niedzielę Słowa Bożego – już po raz drugi.

2. Nasze spotkania Eucharystyczne w miejsce Wizyty Duszpasterskiej dobiegły końca. Dziękujemy serdecznie za Waszą obecność, za wspólną modlitwę i Adorację. Składamy też serdeczne „Bóg zapłać” za wszelkie dobro, które z tymi Spotkaniami zostało powiązane. W duchu wdzięczności zapewniamy o naszej kapłańskiej modlitwie w Waszej intencji.

3. Składamy serdeczne „Bóg zapłać” za ofiary złożone w ubiegłą niedzielę na potrzeby parafii.

4. Natomiast na prośbę Przewodniczącego KEP abpa Stanisława Gądeckiego dzień 24 stycznia /przyszła niedziela/ w całej naszej Ojczyźnie będzie przeżywany jako „Dzień solidarności z Chorwacją”, w kontekście grudniowego trzęsienia ziemi w tym kraju.

5. O sprzątanie kościoła, chóru i placu kościelnego w tym tygodniu proszone są panie:
– w Zasowie: Marta Wilk, Anna Rogowska, Justyna Kubisztal, Krystyna Ryczek i Edyta Gadawska,
– w Dąbiu: Janina Olejarz, Irena Stec i Danuta Kubisztal.


Informacje duszpasterskie – 10.01.2021r.

1. Dzisiejszym świętem kończymy Liturgiczny Okres Bożego Narodzenia – choć kolędy śpiewać będziemy tradycyjnie do 2 lutego.

2. W tym tygodniu wypada:
a/ środa – wspomnienie św. Hilarego, biskupa i doktora Kościoła
b/ piątek 35 rocznica śmierci Ks. Kan. Władysława Grzesika, byłego proboszcza w Zasowie.

3. W przyszłą niedzielę, jako że będzie to trzecia niedziela miesiąca, udzielimy Sakramentu Chrztu św., w czasie Mszy św. o godz. 11:00.

4. Składamy serdeczne „Bóg zapłać” za złożone dziś ofiary na potrzeby parafii w podpisanych kopertach.

5. Składamy również serdeczne „Bóg zapłać” za ofiarność na rzecz dzieci w krajach misyjnych. W ramach akcji Kolędników Misyjnych zebrano 5840zł i przekazano Dziełu Misyjnemu Diecezji Tarnowskiej.

6. O sprzątanie kościoła, chóru i placu kościelnego w tym tygodniu proszone są panie:
– w Zasowie: Barbara Węgrzyn, Janina Nowicka, Katarzyna Orzeł, Marzena Rysiewicz i Iwona Mika,
– w Dąbiu: Anna Mącior, Celina Walas i Maria Para.

7. W tym tygodniu na Eucharystyczne Spotkanie zamiast Wizyty Duszpasterskiej zapraszamy:
W Zasowie:
w poniedziałek na godz. 17:00 Rejony z Zasowa: II, IV i VI;
– we wtorek na godz. 17:00 Rejony z Mokrego: II i IV;
– w środę na godz. 17:00 zapraszamy mieszkańców Przerytego Boru
i tych chętnych, którzy nie mogli być w „swoim” terminie.

W Dąbiu:
w czwartek na godz. 17:00 mieszkańców rejonów: II, VII i IX;
w piątek na godz. 17:00 Rejony IV, VI i VIII.


Informacje duszpasterskie – 03.01.2021r.

1. W środę wypada liturgiczna Uroczystość Objawienia Pańskiego – „Trzech Króli”. Jest to święto obowiązkowe. Msza św. w naszej parafii – jak w niedzielę.
Po Mszy św. o godz. 9:30 /Dąbie/ i 11:00 /Zasów/ poświęcenie złota, kadzidła, mirry i kredy. Ponieważ w naszej Diecezji jest to Dzień Dzieła Misyjnego – modlić się będziemy za wszystkich misjonarzy pochodzących z parafii naszej Tarnowskiej Diecezji.
Składka z tego dnia przeznaczona jest na cele misyjne związane z potrzebami diecezjalnymi i ogólnopolskimi.
Natomiast po każdej Mszy św. w „Trzech Króli” – jak było zapowiadane – „Kolędnicy Misyjni” będą kolędować na rzecz swoich rówieśników z krajów misyjnych. Z góry dziękujemy za wsparcie tej inicjatywy i ofiarność.

2. W środę o godz. 15:00 /w kościele parafialnym/ będzie najpierw Nowenna do M.B. Nieustającej Pomocy, a po niej Msza św.

3. Piątek – to drugi piątek miesiąca. O godz. 17:00 /w kościele parafialnym/ Msza św., a po Niej wystawienie Pana Jezusa w monstrancji i Koronka do Bożego Miłosierdzia.

4. W przyszłą niedzielę przeżywać będziemy liturgiczne Święto Chrztu Pańskiego.

5. Przyszła niedziela – to druga niedziela miesiąca stycznia – w naszej parafii, to okazja do złożenia swojej rodzinnej ofiary, w podpisanej kopercie, a przeznaczonej na potrzeby parafii.

6. W przyszłą niedzielę także – zmiana tajemnic różańcowych:
– w Zasowie: po sumie o godz. 11:00,
– w Dąbiu: po Mszy św. o godz. 9:30.

7. O sprzątanie kościoła, chóru i placu kościelnego w tym tygodniu proszone są panie:
– w Zasowie: Grażyna Smulska, Monika Gawlik, Ewa Tomasiewicz, Helena Dudek i Renata Typer,
– w Dąbiu: Renata Kolbusz, Zofia Górak i Agata Ziobro.

8. Jak wiemy, w tym roku , ze względu na pandemię nie będzie Wizyty Duszpasterskiej w tradycyjnej formie. Zgodnie z sugestią Ks. Bpa Ordynariusza spotykać się będziemy w konkretne dni na Mszy św. w intencji zaproszonych rodzin.
W naszej parafii na konkretne dni będziemy zapraszać poszczególne rejony z danej wioski.
W tym tygodniu zapraszamy:

– w poniedziałek na godz. 17:00: ZASÓW: Rejon I, III i V.

– w wtorek na godz. 17:00: MOKRE: Rejon I i III.

– w czwartek na godz. 17:00: DĄBIE: Rejon I, III i V.

Uczestnicy tej Mszy św. przynoszą ze sobą wodę, która zostanie poświęcona. Po Mszy św. będą uczestniczyć w Adoracji Najświętszego Sakramentu, którym na zakończenie zostaną pobłogosławieni.
Przy wyjściu z kościoła będzie można otrzymać specjalną Broszurę Kolędową, która pomoże nam przeżyć to Wydarzenie w każdej rodzinie z osobna.
Prosimy o zabranie jednego egzemplarza tej broszury dla jednego domu / numeru.


Informacje duszpasterskie – 2020

Rejony w Parafii