Parafia Zasów – 17.05.2020r.

1. W tym tygodniu – od dziś do środy – przypadają kwartalne dni modlitw o urodzaje.

2. W poniedziałek – jutro – jak słyszeliśmy w czytanym liście Episkopatu Polski – wypada setna rocznica urodzin naszego Wielkiego Rodaka – św. Jana Pawła II, papieża. Z tej racji w kościele parafialnym w Zasowie jutro o godzinie 18.00 będzie poświęcenie wizerunku św. Jana Pawła II, zamontowanego w prezbiterium wraz z obrazem Pana Jezusa Miłosiernego (transmisja). Dziękujemy tym Paniom, które podsunęły ten pomysł, jak i tym, którzy na ten cel złożyli swoje ofiary.

3. Codziennie – w dni powszednie – o godz. 18.00 Msza święta, a po niej Nabożeństwo Majowe. Od godziny 17.30 możliwość przystąpienia do sakramentu Pokuty i Pojednania.

4. W przyszłą niedzielę przeżywać będziemy uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

5. Składamy serdeczne „Bóg zapłać” za ofiary złożone w ubiegłą niedzielę na potrzeby parafii.

6. O sprzątanie kościoła, chóru i placu kościelnego w tym tygodniu proszone są panie:

 • w Zasowie: Danuta Pomykacz, Genowefa Krupa, Justyna Krupa, Ewa Wawrzonek i Agata Zielińska.
 • w Dąbiu: Jolanta Mika, Joanna Czaja i Agnieszka Czaja.

7. Według nowych norm podanych przez władze państwowe, w kościołach w czasie Mszy i nabożeństw może przebywać jedna osoba na 10 metrów kwadratowych. W Zasowie może jednocześnie przebywać w kościele 70 osób, a w Dąbiu 45.

8. Najnowszy numer Gościa Niedzielnego (6zł) oraz majowy numer Promyczka Dobra i Małego Promyczka (5 zł) są do nabycia w kościele w Zasowie na stoliku pod chórem;

9. Intencje mszalne.


Parafia Zasów – 10.05.2020r.

1. Przeżywamy dziś uroczystość odpustową ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika, głównego patrona naszej Ojczyzny, naszej Tarnowskiej Diecezji i naszej Parafii. Polecamy naszemu Patronowi wszystkie nasze problemy, którymi żyjemy, a nade wszystko trudności wynikające z przeżywanej przez cały świat i naszą Ojczyznę pandemii koronawirusa.

2. W tym tygodniu w liturgii wypada:

 • środa – wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Fatimy;
 • czwartek – liturgiczne święto świętego Macieja, Apostoła;
 • piątek – wspomnienie św. Zofii, wdowy i męczennicy;
 • sobota – liturgiczne święto świętego Andrzeja Boboli, prezbitera i męczennika, patrona Polski i patrona naszego Biskupa Ordynariusza Andrzeja Jeża – polecamy Go waszym modlitwom.

3. W naszej parafii codziennie – w dni powszednie – o godz. 18.00 Msza święta, a po niej Nabożeństwo Majowe. Od godziny 17.30 możliwość przystąpienia do sakramentu Pokuty i Pojednania.

4. W przyszłą niedzielę w czasie Mszy świętej o godzinie 11.00 udzielimy sakramentu chrztu świętego, jako że będzie to trzecia niedziela miesiąca.

5. Składamy serdeczne „Bóg zapłać” za ofiary złożone w kopertach na potrzeby parafii.

6. O sprzątanie kościoła, chóru i placu kościelnego w tym tygodniu proszone są panie:

 • w Zasowie: Kamila Krawczyk, Beata Borowiec, Paulina Dubiel, Krystyna Kulas i Monika Kalisztan.
 • w Dąbiu: Irena Czuchra, Agnieszka Kopala i Karolina Bieniasz.

7. Najnowszy numer Gościa Niedzielnego (6zł) oraz majowy numer Promyczka Dobra i Małego Promyczka (5zł) są do nabycia w kościele w Zasowie na stoliku za ławkami po lewej stronie;

8. Intencje mszalne.


Parafia Zasów – 3.05.2020r.

1. W całym Kościele Powszechnym dzisiejszą Niedzielą Dobrego Pasterza rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Powołania do Służby Bożej w Kościele.

2. W naszej Tarnowskiej Diecezji dodatkowo przeżywamy Niedzielę Kapłańską, dlatego składamy serdeczne „Bóg zapłać” za ofiary złożone dziś na tacę a przeznaczone na rzecz WSD w Tarnowie.

3. W naszej parafii codziennie – w dni powszednie – o godz. 18.00 Msza święta, a po niej Nabożeństwo Majowe.

4. W środę /w kościele parafialnym/ to nabożeństwo połączone będzie z Nowenną do MB Nieustającej Pomocy, a w piątek z Koronką do Miłosierdzia Bożego.

5. W tym tygodniu w liturgii wypada:

 • poniedziałek – wspomnienie św. Floriana, męczennika – święto patronalne Strażaków;
 • środa – liturgiczne święto świętych Apostołów Filipa i Jakuba;
 • piątek – liturgiczna Uroczystość świętego Stanisława Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski, naszej Tarnowskiej Diecezji i naszej zasowskiej parafii. Tygodniowy odpust w Szczepanowie od 3 do 10 maja, główne uroczystości w piątek o godz. 11.00. Z racji tej uroczystości nie obowiązuje abstynencja od pokarmów mięsnych.

6. W naszej Parafii uroczystość odpustową ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika, naszego Patrona, będziemy przeżywać w przyszłą niedzielę. Jednak w warunkach pandemii, którą przeżywamy, będzie to uroczystość bardzo ograniczona. Zapraszamy do kościoła parafialnego  – po 45 osób – na Mszę św. o godz. 7.30; 9.00; 11.00 i 15.00. Po sumie – nie będzie jednak procesji Eucharystycznej; będzie wystawienie Pana Jezusa w Monstrancji i odśpiewane „Te Deum” – ta Msza św. będzie transmitowana. W Dąbiu będzie tylko jedna Msza św. – o godz. 16.00.

7. Przyszła niedziela – to druga niedziela miesiąca; w naszej parafii od wielu już lat – to okazja do złożenia rodzinnej ofiary w podpisanej kopercie na potrzeby parafii. Ci, którzy mogą to uczynić, zapewne znajdą sposób na to, aby te ofiary trafiły pod właściwy adres. Przy okazji dziękujemy tym wszystkim, którzy złożyli te ofiary w miesiącu kwietniu. Serdeczne „Bóg zapłać”.

8. Wszyscy ci, którzy byli ostatnio w naszym kościele parafialnym, na pewno zauważyli to, że została ukończona praca przy renowacji ławek i wszystkie w komplecie odnowione – są już w kościele. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, dzięki którym stało się to możliwe.

9. Zmianę tajemnic różańcowych prosimy w tym miesiącu przeprowadzić we własnym zakresie. Intencja ewangelizacyjna wyznaczona przez papieża na ten miesiąc: Aby diakoni, wierni służbie Słowa i ubogich, byli ożywiającym znakiem dla całego Kościoła.

10. Możliwość przystąpienia do Sakramentu Pokuty z racji odpustu i z racji trwającego okresu wielkanocnego będzie dla wszystkich chętnych – codziennie przed Mszą św. od godz. 17.30.

11. O sprzątanie kościoła, chóru i placu kościelnego, a także o dekorację na uroczystość odpustową w tym tygodniu proszone są panie:

 • w Zasowie: Grażyna Matłok, Maria Dubiel, Maria Krzystyniak, Anna Derlęga, Anna Durołek, Marta Labak, Halina Zielińska, Teresa Szacik, Ewa Wawrzonek i Monika Ryczek.
 • w Dąbiu: Bogusława Augustyn, Marta Wałęga i Janina Jołda.

12. Intencje mszalne.


Parafia Zasów – 26.04.2020r.

1. Dzisiejsza niedziela to Niedziela Biblijna, rozpoczynająca XII Ogólnopolski Tydzień Biblijny.

2. W tym tygodniu w piątek rozpoczniemy miesiąc maj, poświęcony Matce Najświętszej. Tradycyjne Nabożeństwa Majowe, poprzedzone Mszą świętą, będą – w dni powszednie – o godz. 18.00, a w niedziele – po Mszy św. popołudniowej.
W związku z tym przez cały miesiąc maj, w dni powszednie, w naszym kościele parafialnym nie będzie Mszy św. porannych. Rozpoczęcie Nabożeństw Majowych – w czwartek – po Mszy św. o godz. 18.00.

Pamiętajmy o obowiązujących ograniczeniach liczby osób w kościele… z racji trwającej pandemii.

3. W tym tygodniu w liturgii wypada:

 • środa – liturgiczne święto św. Katarzyny ze Sieny, dziewicy i doktora Kościoła, patronki Europy; jest to także Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej;
 • czwartek – wspomnienie św. Piusa V, papieża;
 • piątek – wspomnienie św. Józefa, rzemieślnika i Święto Pracy oraz I piątek miesiąca

Możliwość przystąpienia do Sakramentu Pokuty – codziennie przed Mszą św. a także:
– w Zasowie: w piątek, od godz. 16.30
– w Dąbiu: w czwartek, od godz. 17.00

Aby nas nie było w kościele więcej niż pozwalają przepisy – w czasie spowiedzi będzie udzielana Komunia św., po której można wrócić do domu;

 • Ponieważ w tym roku Uroczystość NMP Królowej Polski – 3 maja – wypada w niedzielę w okresie wielkanocnym, Stolica Apostolska specjalnym Dekretem przenosi obchodzenie tej Uroczystości na sobotę 2 maja. W związku z tą decyzją, w naszej parafii Msze św. ku czci NMP Królowej Polski, Głównej Patronki Polski, będą w sobotę:
  – w Zasowie: o godz. 7.30 i 15.00
  – w Dąbiu: o godz. 9.30 i 16.00

Ponadto sobota 2 maja to również Dzień Polonii i Polaków za Granicą oraz Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

4. Przyszłą Niedzielę w naszej Diecezji przeżywać będziemy jako Niedzielę Dobrego Pasterza, a ofiary składane na tacę z przyszłej niedzieli przeznaczone są na potrzeby naszego Diecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.

5. Od przyszłej niedzieli, aż do odwołania, Msza św. popołudniowa w Dąbiu będzie sprawowana o godz. 16.00. Pozostałe Msze św. bez zmian.
Zasów: 7.30; 11.00 i 15.00; Dąbie: 9.30 i 16.00.

6. O sprzątanie kościoła, chóru i placu kościelnego w tym tygodniu proszone są panie:

 • w Zasowie: Janina Borowiec, Stanisława Rogowska, Teresa Wałęga, Joanna Ryczek i Bogusława Szacik
 • w Dąbiu: Ewa Szlachetka, Małgorzata Czernik i Danuta Dykas

6. W poniedziałek, wtorek i środę pół godziny przed Mszą św. będzie możliwość prywatnej Adoracji Najświętszego Sakramentu i możliwość spowiedzi. Zachęcamy. W Zasowie od 6.00 rano, w Dąbiu natomiast od 17.30 w te dni, gdy będzie Msza święta.

7. Intencje mszalne.


Parafia Zasów – 19.04.2020r.

1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy 76 Tydzień Miłosierdzia. Będziemy go przeżywać w tej szczególnej sytuacji pandemii koronawirusa.

2. Dziś przypada 15 rocznica wyboru papieża Benedykta XVI /2005r./

3. W tym tygodniu w liturgii wypada:

 • czwartek – liturgiczna uroczystość św. Wojciecha Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski
 • piątek – wspomnienie św. Jerzego, męczennika
 • sobota – liturgiczne święto św. Marka, Ewangelisty

4. Przyszła niedziela to Niedziela Biblijna, rozpoczynająca XII Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Msze św. Zasów: 7.30; 11.00 i 15.00; Dąbie: 9.30 i 14.00.

5. O sprzątanie kościoła, chóru i placu kościelnego w tym tygodniu proszone są panie:

 • w Zasowie: Bożena Szacik, Justyna Płoch, Anna Golec, Renata Przydzielska i Małgorzata Miśtak
 • w Dąbiu: Edyta Wolanin, Maria Stec i Monika Wiercioch

6. Zgodnie z zarządzeniem Biskupa Tarnowskiego w związku z decyzją władz państwowych, od jutra w czasie Mszy św. czy pogrzebów, wewnątrz kościoła może być więcej uczestników niż dotychczas.

7. Przyjęto, że może to być jedna osoba na 15m2 powierzchni kościoła.
Tak więc w kościele parafialnym w Zasowie – może być równocześnie obecnych ok. 45 osób, znajdujących się w bezpiecznej odległości od siebie.
W kościele w Dąbiu – może to być ok. 30 osób.

8. Ci, którzy w czasie Mszy św. chcą przebywać na zewnątrz kościoła – winni zachować bezpieczną odległość od siebie, czyli ok. 2 m.

9. Wszyscy jednakże, tak w święto, jak i w dzień powszedni, powinni pamiętać o zasłonięciu ust i nosa w czasie jakiegokolwiek Nabożeństwa, tak wewnątrz jak i na zewnątrz kościoła. Bardzo prosimy o przestrzeganie tych zaleceń.

10. Pół godziny przed Mszą św. w dni powszednie będzie Adoracja Najświętszego Sakramentu i możliwość spowiedzi. W Zasowie od 6.00 rano, w Dąbiu natomiast od 17.30 w te dni, gdy będzie Msza święta.

11. Intencje mszalne zamieszczone są na parafialnej stronie internetowej w zakładce Intencje mszalne


Parafia Zasów – Oktawa Wielkanocy

1. Jutro – Poniedziałek Wielkanocny – drugi dzień świąt i równocześnie Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Msze św. w naszej parafii będą tylko w kościele parafialnym w Zasowie: o godz. 7.30; 9.30 i 11.00. Przypominamy o limicie 5 osób, który obowiązuje do odwołania. Nie będzie Mszy św. po południu. Suma będzie transmitowana na kanale YouTube parafii i stronie parafialnej.

2. Osiem pierwszych dni okresu wielkanocnego stanowi tzw. Oktawę Wielkanocną. Z tej racji w najbliższy piątek nie obowiązuje abstynencja od pokarmów mięsnych.

3. Mimo, że to drugi tydzień miesiąca, nie będzie nowenny do MB Nieustającej Pomocy ani Nabożeństwa do Bożego Miłosierdzia.

4. W czwartek przypada rocznica urodzin papieża emeryta Benedykta XVI. /1927r./

5. Przyszła niedziela to Niedziela Miłosierdzia Bożego – patronalne święto Caritas. W tym roku jednak nie odbędzie się Diecezjalne Święto Caritas, zaplanowane na 25 kwietnia w Starym Sączu. Msze św. w naszej parafii w kościele w Zasowie o godz. 7.30; 9.30; 11.00 i 15.00. Suma będzie transmitowana na kanale YouTube parafii
i na stronie parafialnej.

6. Wszystkim tym, którzy z racji Dnia Kapłańskiego w Wielki Czwartek wyrazili pamięć o nas, kapłanach, wśród Was pracujących – składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

7. Wszystkim zaś, bez wyjątku, składamy najserdeczniejsze życzenia. Niech Chrystus Zmartwychwstały da każdemu sercu łaskę otuchy, nadziei i wiary. Niech wszystkim pozwoli przetrwać ten trudny czas i niech pomoże wykorzystać ten czas dla dobra osobistego, rodzinnego i wspólnotowego.

8. Codziennie po Mszy św. porannej w naszym kościele parafialnym kontynuować będziemy rozpoczętą w Wielki Piątek Nowennę do Bożego Miłosierdzia. Uczyńmy to także w naszych domach rodzinnych.

9. O sprzątanie kościoła, chóru i placu kościelnego w Zasowie w tym tygodniu proszone są panie: Teresa Kurek, Czesława Kubisztal, Katarzyna Ryczek, Dagmara Wałęga i Halina Działo.

10. Intencje mszalne zamieszczone są na parafialnej stronie internetowej.


Parafia Zasów – Wielki Tydzień

 1. Rozpoczynamy dziś Wielki Tydzień, w którym mamy przeżyć największe tajemnice naszej wiary i naszego Odkupienia: Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa. Jednak w związku z trwającą pandemią koronawirusa i wprowadzonymi dla naszego dobra ograniczeniami, tegoroczny Wielki Tydzień będzie pod wieloma względami wyjątkowy.
 2. Zgodnie z wolą Ks. Biskupa Ordynariusza wyrażoną w Dekrecie z dnia 31 marca br. wzywamy wszystkich parafian do pozostania w swoich domach i do uczestnictwa w celebracjach Wielkiego Tygodnia za pośrednictwem mediów, a także do podjęcia w tych dniach szczególnie intensywnej modlitwy rodzinnej.
 3. Niech nam pomoże w tym specjalny rytuał rodzinny, przygotowany przez Diecezję i udostępniony w mediach elektronicznych. TUTAJ
 4. W oparciu o te materiały w Wielką Środę przeżyjmy w swoich domach rodzinne nabożeństwo pojednania. W kontekście utrudnionego dostępu do sakramentu pokuty i pojednania, ta wspólna modlitwa pokutna może być ważnym wydarzeniem na drodze wielkopostnego nawrócenia i przygotowaniem do świętowania męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.
 5. Celebracje Wielkiego Tygodnia będą sprawowane tylko w kościele parafialnym w Zasowie. Wszystkie obrzędy Triduum Paschalnego będą sprawowane – zgodnie z Dekretem Biskupa – bez udziału ludu i w takim zakresie, w jakim ten Dekret nakazuje.
 6. Wszyscy parafianie będą mogli uczestniczyć w tych celebracjach za pośrednictwem transmisji internetowej, na fanpage’u Parafia św. Stanisława BM w Zasowie i na stronie www.zasow.pl Można też włączyć się w przeżywanie Wielkiego Tygodnia za pośrednictwem radia RDN Małopolska z bazyliki katedralnej w Tarnowie, za pośrednictwem Telewizji Polskiej z kaplicy Jasnogórskiej, lub z warszawskiego kościoła św. Augustyna za pośrednictwem Telewizji Republika.
 7. W naszym kościele parafialnym te uroczystości będą się rozpoczynać:
  – w Wielki Czwartek – o godz. 18.00
  – w Wielki Piątek – o godz. 18.00, a od 17.30 Droga Krzyżowa
  – w Wielką Sobotę – o godz. 20.00
 1. W Wielki Czwartek i Wielką Sobotę przed rozpoczęciem celebracji w kościele – przez dłuższą chwilę uderzą dzwony kościelne.
 2. Zgodnie z Dekretem Biskupa w Wielką Sobotę nie będzie święcenia pokarmów i wody w kościołach. Nie rezygnujmy jednak z przygotowania tradycyjnych pokarmów na stół wielkanocny – obrzędu ich błogosławieństwa może dokonać „głowa domu” – tekst obrzędu dostępny w internecie na stronie diecezjalnej i parafialnej. TUTAJ.
 3. Ks. Biskup Leszek Leszkiewicz będzie głosił rekolekcje przygotowujące nas do świętowania Triduum Paschalnego, które będą transmitowane na falach radia RDN i w internecie. Zachęcamy do wysłuchania tych nauk.
  Niedziela Palmowa – godz. 10.30;
  Wielki Poniedziałek, Wtorek i Środa – godz. 18.00
 1. Przyszła niedziela to Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – będziemy ją przeżywać we własnych domach rodzinnych. Msze święte – bez udziału wiernych – będą tylko w kościele parafialnym o godz. 7.30; 11.00 i 15.00. Suma będzie transmitowana online.
 2. Udzielenie sakramentu chrztu jest możliwe w poszczególnych przypadkach – po konkretnym uzgodnieniu w kancelarii parafialnej.
 3. W przyszłą niedzielę, z racji tej, że to druga niedziela miesiąca, prosimy we własnym zakresie zrobić zmianę tajemnic różańcowych. Intencja wyznaczone przez papieża na miesiąc kwiecień: Aby wszystkie osoby uzależnione otrzymały pomoc i były otoczone opieką.
 4. Intencje mszalne zamieszczone są na parafialnej stronie internetowej.
 5. Kościół jest otwarty w ciągu dnia, aby można było prywatnie adorować Najświętszy Sakrament (przypominamy, że wewnątrz kościoła może być max. 5 osób); Baranki i paschaliki wielkanocne można nabyć przy wyjściu z kościoła, obok puszka na ofiarę.

Parafia Zasów – 29.03.2020r.

W związku z wprowadzeniem nowych zasad bezpieczeństwa przez władze państwowe oraz Dekretem Biskupa Tarnowskiego z dnia 24 marca informujemy że:

 1. Msze święte w zamówionych intencjach będą sprawowane z udziałem maksymalnie 5 osób (ci, którzy zamówili intencję), codziennie o 6.30 w Zasowie;
 2. Intencje mszalne są wywieszone w gablocie i zamieszczone na parafialnej stronie internetowej;
 3. Radio Maryja codziennie w dni powszednie transmituje Mszę świętą o godz. 7.00; w RDN transmisja Mszy świętej pn-pt o godz. 18.00, a sobota o godz. 6.30;
 4. Z naszego kościoła będzie transmitowana Msza święta w niedzielę o godz. 11.00. Zachęcamy do udziału przez parafialną stronę internetową i na Facebook’u. W piątek będzie transmitowana droga krzyżowa o godz. 18.45. Zapraszamy do wspólnej modlitwy;
 5. Codziennie o godz. 20.30 my, kapłani, odmawiamy w kościele Różaniec o ustanie pandemii, zachęcamy do duchowej łączności, w rodzinach w miarę możliwości uczyńmy to samo, można skorzystać z transmisji Różańca w RDN o 20.30.
 6. Posługa chorym ograniczona jest tylko do przypadku niebezpieczeństwa śmierci. Nie będziemy więc udawać się do chorych z racji I piątku, ani do innych chorych.
 7. Nie będzie też możliwości spowiedzi w konfesjonale, wszyscy pozostajemy w swoich domach; Będzie natomiast możliwość umówić się telefonicznie na spowiedź w kościele;
  Zobacz koniecznie Mały dekalog spowiedzi podczas epidemii
 8. W tej szczególnej sytuacji, w celu uzyskania stanu łaski uświęcającej należy wzbudzić sobie akt żalu doskonałego (czyli z miłości do Boga) oraz pragnienie wyspowiadania się jak najszybciej, kiedy to będzie możliwe;
 9. Następnie można przyjąć Chrystusa Eucharystycznego w Komunii świętej na sposób duchowy: to pragnienie i modlitwa, np:

  Jezu pragnę Cię przyjąć z taką wiarą, nadzieją i miłością, jak Maryja w chwili Zwiastowania. Panie Jezu Chryste Synu Boży, zmiłuj się nade mną grzesznikiem ;

  Zobacz także: Modlitwa Komunii duchowej zaproponowana przez papieża Franciszka

 10. Kościół jest otwarty codziennie od 6.00 do 18.00, aby można było prywatnie adorować Najświętszy Sakrament (wewnątrz kościoła max. 5 osób);
 11. Szczegółowe zasady dotyczące celebracji Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy zostaną podane w osobnym dokumencie.

Wszystkich prosimy o podporządkowanie się tym zarządzeniom świeckim i kościelnym, bo to nie tylko problem konsekwencji prawnych, ale także problem troski o dobro bliźniego, ale też może się okazać, że to sprawa zdrowia, życia i śmierci… i dlatego wszystkie te wymagania traktujmy bardzo poważnie.